Amor
Oct 6, 2020 13:07:30 GMT 2
Post by naatti on Oct 6, 2020 13:07:30 GMT 2
VAIKUTELMA & MAINE
Omiensa parissa se yleensä tunnistetaan ja tiedetään asemansa puolesta. Enemmän huomiota kiinnittäneet pitävät sitä todennäköisesti syrjäänvetäytyvänä ja kummallisena.
ULKONÄKÖ
79cm & 29kg
Amor on liukas luikero, joka näyttää siltä kuin se ei olisi syönyt kuukauteen. Näin ei kuitenkaan ole asian laita, sillä vintin ruokahalu ja ruoanhankkimiskyky ovat mainioita. Se ei vain jostain syystä saa kerrytettyä massaa. Luikku ei ole tästä huolissaan, sillä sen vointi on mainio ja se jaksaa taittaa pitkiäkin matkoja kevyellä, keinuvalla ja lennokkaalla askeleellaan.Väritykseltään Amor on pääasiassa valkoinen, joskin sen rungossa on eri asteisia harmaanruskeita alueita ja laikkuja, jotka tekevät koirasta ehkä hieman likaisen näköisen. Vintin perusilme puolestaan on hämmästyneen näköinen tai ehkäpä jokseenkin ahdistunut - riippuu katsojasta. Sen ulkomuoto on omiaan luomaan ensivaikutelman harmittomasta otuksesta.
TAIDOT & OSAAMINEN
Lihasvoima | ◆◇◇◇◇ |
Puruvoima | ◆◆◆◇◇ |
Hyppyvoima | ◆◆◆◇◇ |
Ketteryys | ◆◆◆◆◇ |
Nopeus | ◆◆◆◆◆ |
Uimataito | ◆◇◇◇◇ |
Amorin vahvuus on vinttikoiralle ominaiseen tapaan sen huomattava nopeus. Uros on myös koostaan huolimatta yllättävän ketterä ja sen leuat ovat vahvat. Lihasvoimaa siltä löytyy heikonlaisesti, sillä kevyeen runkoon on mahtunut lähinnä juoksuun keskittyneitä lihaksia.
Luikku ei mielellään tappele, sillä sen kipukynnys on surkea. Tarvittaessa se kuitenkin puolustaa itseään ja voi saada ihan kiitettävästi vahinkoa aikaan mikäli vain saa hampaansa kiinni vihulaiseen.
Uimataito Amorilta löytyy, mutta se ei ole siinä kovinkaan taitava, saati pidä kastumisesta - jo sadekin saa sen mielen mustumaan.
LUONNE
Amorin ns. pysyvät piirteet ovat sen kiintymys ja uskollisuus laumaansa kohtaan. Vintti ei myöskään ymmärrä moraalin päälle tai omaa minkäänlaista oikeudentajua. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että luikku käyttäytyisi aina moraalittomasti tai epäoikeudenmukaisesti - se vain tekee mitä kulloisessakin tilanteessa ja hetkessä kokee hyväksi.
Kiintymyssuhteita Amor ei ole kokenut lainkaan, vaikka se voisikin olla sellaiseen täysin kykenevä ja ehdottomasti halukas. Vinttiin ei kuitenkaan ole koskaan kohdistettu romanttista, tai edes ystävänomaista, kiinnostusta (itse se on ahdistuksensa vuoksi kykenemätön tekemään moisiin aloitetta). Pysyvän ja merkityksellisen suhteen luominen onkin sille jonkinasteinen tavoite, ehkäpä jopa haave.
Työstään Amor nauttii suunnattomasti ja kokee olevansa siinä oikein pätevä. Luikulla on luontainen kyky näyttelemiseen ja Amor pitääkin eri roolien esittämisestä kovasti (liikaakin!) - vaikkakin se joutuu useimmiten esittämään reppanan osaa. Se on myös loputtoman kiinnostunut pitkälti kaikesta, joten utelu vakoojan ominaisuudessa sopii sille erinomaisesti.
MENNEISYYS
Kylliksi vartuttuaan Amor ryhtyi harjoittamaan taitoja sotilasuraa varten lauman muiden nuorten kanssa. Se tunsi kuitenkin heti olevansa väärässä paikassa. Luisevan vintin kyvyt eivät suuntautuneet lainkaan fyysisiin yhteenottoihin, sillä se jäi lähes poikkeuksetta kakkoseksi vantterammille pennuille ja nuorille. Sitä pilkattiin ja väheksyttiin, Amor sai lempinimen "Luikku".
Sotilastoimensa ulkopuolella vintti keskittyi vahvistamaan tarvittavia kykyjä vakoojan pestiin. Se kaipasi välimatkaa ikätovereihinsa ja huomasi usein haluavansa olla "joku muu". Roolihahmojen sisään heittäytyminen oli sille alusta asti helppoa, vaikkakaan sen yritelmät vakuuttaa ikätoverinsa roolisuorituksillaan eivät johtaneet muuhun kuin uuteen pilkkavyöryyn. Amoria alkoi ahdistaa.
Hieman ennen toista vuottaan vintti pyrki onnistuneesti vakoojaksi. Hommansa se on hoitanut hyvällä menestyksellä, eikä sitä ole tarvinnut ojentaa virheliikkeiden vuoksi.
Japania ravisuttaneen onnettomuuden aikaan Amor oli kaikeksi onneksi Alpeilla ja pystyi pakenemaan muun lauman mukana. Uusi asumus Arakai-vuorella oli luikun mieleen ja se sopeutui nopeasti. Paljon liikuskelevana se oli oikeastaan mielissään uudesta ympäristöstä, johon se pääsisi tutustumaan työmatkoillaan.
KEHDONRYÖSTÖ
Matka taittui alkuun mukavasti, vaikka pentu itkikin hieman.
Kapeahkoa ja matalaa joen noroa ylittäessään Amor turvautui puikkelehtimaan pinnan ylle jääneillä kivillä. Yksi niistä oli kuitenkin liukas ja vintti lipesi raapien toisen takatassunsa ja kylkensä pahasti teräviin rantakiviin - onnettomuus, jonka vettä syrjivä hienohelma olisi voinut välttää kahlaamalla yli. Amor kirosi mielessään ja nilkutti rannalle. Haava oli syvä, kipeä ja vaatisi muutaman päivän levon ennen matkanteon jatkamista. Tyytymättömänä Amor nilkutti etsimään suojaa.

Pieni Amorin mukana matkaava NPC poikanen.
MUUTA