Illya
Dec 5, 2020 17:49:28 GMT 2
Post by Zeralex on Dec 5, 2020 17:49:28 GMT 2
ILLYA

Nimi Illya ( Amaya )
Ikä3.5-vuotias
LajiKoira
Rotu Kain Ken
SukupuoliNaaras
Lauma Alppien Vartijat ( Ohun Suojelijat)
AsemaSoluttautuja
Ikä3.5-vuotias
LajiKoira
Rotu Kain Ken
SukupuoliNaaras
Lauma Alppien Vartijat ( Ohun Suojelijat)
AsemaSoluttautuja
MAINE/VAIKUTELMA
VAIKUTELMA
Ensivaikutelma naaraasta on aina niin erilainen. Kenenkään kanssa Illya ei ole samanlainen. Alkuun hän on sellainen - ”Haluan tietää sinusta ensin jotain” tyyppiä. Ihan sen vuoksi, että Illya osaa ottaa oikean roolin.
(Ensivaikutelma Amayasta on hyvin varautunut, hiukan jopa arka. Nopeasti jos kuitenkin osottautuu mukavaksi häntä kohtaan - rentoutuu naaraskin ja on pirteä ja hymyileväinen.)
MAINE
Alppien vartijoissa naaraan maine on alkanut vasta heräilemään viimeisen vuoden aikana. Kaikilla on vähän oma mielipiteensä, mutta kyllä häntä voisi sanoa taitavaksi ja fiksuksi. Monia kuitenkin tuntuu kiinnostavan, että jos hän on ollut laumassa kaiken tuon yli kolme vuotta – missä hän on ollut ensimmäiset vuodet?
(Mainetta Ohun Suojelijoissa ei vielä ole, sillä Amaya on vasta saapunut kaksoissolaan.)
PERHE
Isä Kawamaru – Kuollut – Kuoli johtaja Arujin vallan alussa Arujin käskystä. Toimi aikoinaan upseerina Linuksen johdon aikana.
Emo – Elossa
Sisarukset 3kpl – Elossa
Emonsa ja sisaruksensa ovat laumattomia ja elävät jossain. Illya ei tiedä heidän olinpaikkaansa.
ULKONÄKÖ

Säkä || Paino
47cm || 15.5kg
47cm || 15.5kg
Illya on perinteinen Kai ken ruumiinrakenteeltaan. Pyöreähkö pää, pehmeän kärkiset kolmion malliset korvat, jotka eivät olet kovinkaan suuret. Pitkä selkä, jonka jatkeena toimii tuuhea häntä. Illyalla kuitenkaan häntä ei kierry täysin kippuraan, mutta rentoutuneena menee hiukan sirpille. Lyhyet, mutta ruumiinrakenteeseen sopivat jalat.
Illya on erittäin hyvässä kunnossa oleva naaras, jolta ei lihasta puutu, mutta ei myöskään ole uroksien kanssa samalla lihas listalla. Naaraasta huomaa, että voimaa kyllä on, mutta kyllä se ruumiinrakenne on enemmän nopeuteen ja ketteryyteen sopivampi.
Väriltään naaras on kokonaisuudessaan siniharmaa, jossa on kasvoissa, kaulassa, rintakehällä, koko mahan ja hännän alaosa mitan vaaleampaa siniharmaata – ei selkeästi valkoista. Kehon tuota siniharmaata värimaailmaa koristaa kaksi väriset eri siniharmaat raidat. Tassuissa jokaiset varpaatkin ovat tumman siniharmaat.
Kirsu on harmaa, anturat harmaat ja kynnet vaaleat.
Silmät naaraalla on limen vihreät.
Arpia ei naaraalla ole, ainakaan sellaisia näkyviä.
Illya on erittäin hyvässä kunnossa oleva naaras, jolta ei lihasta puutu, mutta ei myöskään ole uroksien kanssa samalla lihas listalla. Naaraasta huomaa, että voimaa kyllä on, mutta kyllä se ruumiinrakenne on enemmän nopeuteen ja ketteryyteen sopivampi.
Väriltään naaras on kokonaisuudessaan siniharmaa, jossa on kasvoissa, kaulassa, rintakehällä, koko mahan ja hännän alaosa mitan vaaleampaa siniharmaata – ei selkeästi valkoista. Kehon tuota siniharmaata värimaailmaa koristaa kaksi väriset eri siniharmaat raidat. Tassuissa jokaiset varpaatkin ovat tumman siniharmaat.
Kirsu on harmaa, anturat harmaat ja kynnet vaaleat.
Silmät naaraalla on limen vihreät.
Arpia ei naaraalla ole, ainakaan sellaisia näkyviä.
LUONNE
| Kaksinaamainen | Näyttelijä | Puukottaja | Aggresiivinen
Tiikeriraitainen naaras on hyvin moniuloitteinen luonne. Hänestä ei oikeastaan kukaan osaa sanoa samaa mielipidettä. Illya meinaan kohtelee jokaista aina eritavalla – juuri sillain kuinka toisen seuran kokee itselleen vain hyväksi ja hyödylliseksi. Illya on kiistämättä taitava näyttelijä ja selkään puukottaja persoona. Illya ei luota kehenkään, vaikka sitä ei hänestä näkisikään. Kaikki ovat hänen silmissään vain pelinappuloita, joita tulee ohjailla joko läheltä tai kaukaa.
Illya on katkeroitunut yksilö, joka vaalii kostoa vielä.
Naaras pitää siitä, kun saa tavalla tai toisella sen mitä halajaa. Kieroutunut koira on valmis tekemään mitä vain. Ei edes imartelu, yli kehuminen, perseennuoleminen – mikään näistä ei ole ongelma. Mitä vain haluamansa asian vuoksi. Illya ei epäröi käyttää lainkaan likaisia tapoja hyödykseen.
Valehteleminen ja näytteleminen on hänen alaansa. Illya osaa meinaan olla myös sitä mitä toiset hänestä haluaa. Vaikka kiltti ja ihana naaras, joka on helposti höynäytettävissä tai sitten verenhimoinen ja tunteeton tappaja. Kaikki käy.
Illya kaikkein eniten vihaa kuitenkin esittää heikkoa naarasta, mutta on oppinut näkemään, että sekin rooli on ihan taitava osata hallita.
Naarasta on yllättävän helppo kuitenkin lähestyä, kaikesta huolimatta. Sehän on vain hauskinta, että kukaan ei tiedä mitään hänestä. Illya on suuri arvoitus.
Mitenkä uskollisuus? Alpeissa ollaan kasvettu, mutta hän oli uskollinen isälleen Kawamarulle. Lauma uskolliseksi ei tätä siniturkkia oikein voi luokitella. Hän on enemmänkin persoona kohtaisesti uskollinen. Kyllähän Illya kuitenkin vakuuttelee uskollisuuttaan loppuun saakka, mutta hänelle on oikeasti ihan se ja yksi hailee jääkö joku laumalainen kuolemaan hänen silmiensä edessä vai ei. Lauman johtajan eteen hän on valmis tekemään mitä vain – ihan oman hyvinvointinsa taaten.
Illya on äärettömän taitava puhuja ja manipuloija halutessaan. Hän ei ole mikään idiootti – enemmänkin yllättävän fiksu tapaus. Hän osaa lukea tilanteita ja hyödyntää tilanteita sen mukaan.
(Amaya on luonteeltaan aluksi varautunut ja hiukan arka. Jollain tapaa jopa pelokas. Kuitenkin nopeasti se arkuus alkaa valua pois ja Amaya alkaa rentoutua. Ollessaan rento - Amaya on puhelias, jopa utelias. Kaiken kaikkiaan kuitenkin mukava, välittävä ja helposti kohdattavissa. Naaras ei sysää ketään seurastaan, ennemmin itse on valmis jopa tutustumaan muihin. Siniturkkinen ei tahdo pahaa kenellekään ja tuntee voimakasta omatunnon tuskaa, jos menee loukkaamaan jotakuta.
Tiikeriraitainen on kuitenkin myös kovin herkkä. Hän saattaa loukkaantua helposti, mutta ei välttämättä heti sitä näytä. Tämä esiintyy välttelynä ja jopa hiukan mykkäkouluna. Tähän kuitenkin tarvitaan jotain todella henkilökohtaista ja loukkaavaa. Amaya on kuitenkin helposti anteeksi antavaa sorttia, jos joku myöntää tehneensä väärin.
Amaya on uskollinen ja luotettava heille, jotka osoittavat hänelle olevansa reiluja.)
MENNEISYYS
Illya syntyi Alppien vartijoiden vanhalla reviirillä, mutta sielläkin erittäin rajoilla ja piilossa. Tuolloin Linuksen johdon aikaan upseerina toiminut Kawamaru oli kohdannut samanrotuisen naaraan, joka oli laumaton. Kawamaru lupasi jättää naaraan eloon, jos tämä antaisi hänelle pentuja. Naaras suostui tähän, vaikka ei kokenutkaan kuin pelkoa urosta kohtaan. Kauaa ei mennyt yrittäessä, kun kaksikko sitten sai pentuja.
Yksi pennuista erottui vallan tyystin joukosta. Siniharmaa kuvioinen naaras, joka kyllä mielellään valloitti kaikki nisät jo sokeana ollessaan. Kawamaru seuraili pentujen kasvua ja totesi, että tuosta siniharmaasta tulisi hänen seuraajansa. Huolestuneena pentujen emo suostui siihen, että Kawamaru ottaisi pennun ja hän itse lähtisi muiden pentujen kanssa pois.
Illya oli kasvanut luovutus ikään saakka ja Kawamaru tulikin noutamaan tämän. Pentu oli pienestä asti pitänyt isästään, joka näyttäytyi heille aina silloin tällöin kasvun aikana. Illya ei jäänyt kaipaamaan emoaan tai sisaruksiaan, jotka sitten katosivat – kuin heitä ei olisi olemassakaan.
Kawamaru kasvatti Illyaa lauman sisällä, mutta piilossa. Hän ei luottanut siihen, etteikö tytärtään olisi tapettu. Toisinaan Kawamaru jos nähtiin pennun kanssa niin kaksikko näytteli kuin ei olisikaan sukua. Kunhan Alppeihin oli orpo pentu eksynyt ja Kawamaru vain ottanut tämän silmätikukseen.
Illyan kasvettua vielä lisää – alkoi armoton koulutus taistelijaksi, oikeaksi tappokoneeksi. Kawamaru teki nuorelle naaraalle selväksi, että hän todellaki haluaa tästä itselleen mahdollisen aseen ja laumalle. Illya ei pistänyt pahakseen, jotenkin hänen luonteensa oli jo kieroutunut.
Kawamaru opetti myös hyvin tiukalla otteella pennulleen lauman sisäisen erikoisiskun Neck Rolling. Naaras harjoitteli tätä ensin isäänsä, kun voimaa ei ollut tarpeeksi, mutta hiljalleen siirryttiin lauman orjiin ja ruuanhankkijoihin, joita kukaan muutenkaan kaivannut.
Alppien sisällä Illya pysyi pitkään hyvin sivussa, herättämättä liikaa huomiota. Vaikkakin joskus hänet saattoi nähdä verisenä rajoilla, mutta ei suinkaan aina oman veren peitossa. Illya puolusti rajoja aktiivisesti ja noh, ”leikki” lauman alueelle eksyneiden koirien kanssa.
Illyan ollessa vähän yli kahden – kohtasi hän kauhean näyn. Hän oli etsimässä isäänsä, kun näki miten Arujin, entisen johtajan toimesta uros tapettiin. Kawamaru oltiin nähty ja koettu Arujin silmin uhkana johtajan asemalleen. Illya ei ollut eläissään kokenut mitään noin sydäntä repivää näkyä. Muiden lähdettyä kuolleen isänsä ruumiin luota – hautasi Illya uroksen. Kaikki eivät siis edes tiedä Kawamarun kuolleen, kun ei ruumista enää löydetty tapon jälkeen.
Elämä oli yhtä taistelua tuon jälkeen, vaikka ei Illyalla niinkään vaikeaa ollut. Karhujen hyökkäys ja mullistus sekoitti pakkaa kuitenkin.
Vasta viimeisen vuoden aikana on Illya päättänyt olla enemmän esillä ja esitellyt oikein mielellään taitojaan. Myöskin naaras pääsi hyödyntämään mahtavia puhujan ja näyttelijän lahjojaan. Illya oli päättänyt, että hänestähän tulisi korkean aseman omaava ja hänestä puhuttaisiin vielä. Illya vannoo kostoa Arujille, jos tämän jostain löytää vielä.
PELEISSÄ TAPAHTUNUTTA:
TAIDOT/OSAAMINEN
Ketteryys ★★★★☆
- Hallitsee kehonsa ja nopeutensa, joka edes auttaa ketteryydessäkin. Harjoittanut pienestä saakka.
Puruvoima ★★★☆☆
- Keskivertoinen puruvoima naaraaksi, mutta ei samaa luokkaa kuin saman rodun edustaja uroksilla.
Lihasvoima ★★☆☆☆
- Illya omaa hyvässä kunnossa olevat lihakset ja onkin hyvin voivan oloinen. Kuitenkin itse lihasvoima on keskivertoa hiukan alhaisempi. Naaras luottaa nopeuteensa enemmän.
Hyppyvoima ★★☆☆☆
- Keskivertoa hiukan heikompi hyppyvoima, mutta sen kaiken voiman mitä käyttää niin pääsee suhteellisen pitkälle tai korkealle. Kuitenkaan ei kestävyys riitä moneen pitkään / korkeaan hyppyyn.
Nopeus ★★★★☆
- Normaalia rotunsa edustajaan nähden nopeampi.
Puissakiipeily ☆☆☆☆☆
- Ei hallitse puissakiipeilyä lainkaan, mutta osaa hyödyntää puiden runkoja liikkumisessa taistelussa.
Uimataito ★★☆☆☆
- Pystyy perus uimiseen, mutta ei osaa sukeltaa. Liian pitkät uintimatkat ovat raskaita.
Kestävyys ★★★★☆
Illya on saanut kovan koulutuksen edesmenneeltä isältään Kawamarulta ennen tämän kuolemaa. Naaraasta huomattiin jo pienenä, että ei hänestä vahvaa saisi, mutta hänestä saataisiin sitkeä ja kestävä taistelija. Hänen nopeuttaan lähdettiin sen sijaan koulimaan ja tämä onkin osoittanut hyväksi asiaksi.
Siniturkkinen taisteluissa vaikka olekkaan se vahvin niin hän osaa hyödyntää omaa nopeuttaan edukseen. Hänen hyvä kestävyytensä myös auttavat siinä, että Illya jaksaa alkaa väsyttämään vihollistaan. Illya kuitenkin välttelee liikaa fyysistä kohtaamista. Tarkoitus on vahingoittaa vihollistaan monilla iskuilla. Tiikeriraitainen on petollinen kuin käärme nopeiden liikkeidensä kanssa.
15 pistettä käytetty - 0 pistettä kehitettävänä
ERIKOISISKUT
Neck Rolling ★★★★☆- Hallitsee liikkeen lähestulkoon täydellisesti.
MUUTA
GALLERIA
TRIVIA
❀ Vanhan hahmoni Kawamarun tytär ( Kawamaru on kuollut niin en häntä takaisin saa, joten hyöty idea käyttöön! )
❀ Rakastaa verta kaikin tavoin. Hän tykkää juoda sitä, mutta myös ihan pyöriä veressä.
❀ Pitää kivusta jossain määrin ja saattaakin innostua, jos joku käyttää häneen väkivaltaa.
❀ Katkera isänsä taposta, mutta ei sano sitä ääneen.
❀ Tarkoituksena päästä isänsä edelliselle paikalle upseerina vielä joskus.
Hahmo © Zeralex
:: Koodi © Ooka ::